Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Bursa -M.K.PaşaBursa -M.K.Paşa
ORMANKADIORMANKADI
KöyüKöyü
wwwwww
.ormankadi..ormankadi.
comcom


Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@

Çeşitli Bilgiler Çeşitli Bilgiler


BİR AYET BİR AYET

BİR HADİS BİR HADİS

Reklamlar Reklamlar

GÖÇ.ÜÇÜNCÜ YAZI /´´ İŞTE UYGULAMA, İŞTE OLUP BİTENLER, İŞTE KAPIMIZDAKİİ TEHLİKE...´´

GÖÇ.ÜÇÜNCÜ YAZI /´´ İşte uygulama, işte olup bitenler, işte kapımızdakii tehlike...´´


defa gösterilmiştir

GÖÇ .3. BÖLÜM/

İlk yazımız da göçün ne olduğu, göç ten kastımızın ne olduğu, global çapta bakıldığında göç denen olgunun / gerçeğin hemen her an da ve alanda olduğu, bunun kainatta bir değişimin bir devinimin olduğu ve de  mutlak surette kaçınılmaz bir çevrime yolaçtığı, kainat ve üzerindeki tüm misafirleri için değişimin, dönüşümün bir hayat kaynağı olduğunu ifade etmeye çalışmıştık…

İkinci yazıda ise köy nüfusu ve köyde üretim yapmaya çalışmakla ilgili son durum bilgilerine şöle birgiriş yapmaya çalışmıştık. Bu yazı da gene köyde üretim yapmanın zorluklarını , herkesin bildiklerini gene ifade etmek zorundayım yazı bütünlüğü açısından.

Ülkemizin Avrupa Birliği' ne bir an evvel üye olmak için ‘’ katılım ortaklığı belgesi’ ’ ni zamanın başbakanı Bülent Ecevit’inimzalamasının ardından,tüm ülke   politikaları Avrupa endeksli olma yoluna gitti. Binlerce sayfa dan oluşan bir tebliğler ve ön şartlar kitabı kondu  önümüze.Tarımdan, sağlıktan,dinden diyanetten,eğitimden, sosyal hayattan, ekonomiden  kısacası hayatın tüm katmanlarından isteklervardı,konulan kriterler vardı.Doğrusunu söylemek gerekirse ülkemize yararlı  olanları da vardı,zararlı olanları da vardı.Örneğin demokrasi, ,insan hakları  gibi olan konulardaki isteklerle ülkemiz insanları kendi devletinden bu gün biraz da olsa yüz bulmaktadır,itibar görmektedir.…

Ama bu kitapta 25 milyon çiftçi ailesinin 15 milyona düşürülmesi,10 milyonun şehirlere 10 yıl içinde acilen göç ettirilmesi de istenmekte.İsteğin  özünde köylerin modern çiftliklere dönmesi,köyde kalan son insanlarında kendi  topraklarında işçi olarak çalışması istenmekte.

İşte uygulama, işte olup bitenler, işte kapımızdaki tehlike…

1.Köylünün mal üretebilmesi için gerekli olan tohum,gübre,işçilik,mazot, ekipman gibi ihtiyaçlarının çiftçinin kolay uzanamayacağı fiyat  seviyelerine tırmandırılması…

2.Bin bir türlü risk , emek ve umut altında üretilen ürünün  düşük piyasa fiyatları yüzünden kardan çok maliyetini dahi  kolay kolay karşılayamaması…

3-Riski ve maliyeti az olan ürünler de ki kar marjının  düşürülmesi, ekim alanlarının daraltılması… Örneğin pancarın ekim alanlarının  daraltılarak , taban fiyatının düşük tutulmaya çalışılarak bu karlı üründen  çiftçinin kar elde edememesini sağlamak.Mısır hasadı zamanında ithalatı açarak  piyasa fiyatlarını çiftinin aleyhine düşürmek…

4-Ürünlerin hasat zamanında ithalatını serbest bırakarak  ürün fiyatlarını çiftçinin zararına düşürmek, hasat sonrası ithalatı durdurarak ürün fiyatlarını büyük tüccar ve sanayiciler lehine yükseltmek.

5-Çiftçiyi kolayca borçlandırmak,borçlanmaya zorlamak,büyük  çiftçilik yapmaya özendirmek adına temkinsizce ekipman almaya,borçlanmaya  itmek,iflasa sebep olmak…

6-Çiftçiyi devlet  bankalarının müşterisi  olmaktan çıkarıp (BAZI   YABANCI ) özelbankalara mahkum etmek.(örnekleri de görülmekte bu 4 yabancı banka artık  ülkemizdeki bazık batık köylerin sahibi olmuş olup binlerce dönüm araziyi  ipotekle elde etmişlerdir.)

Ne diyeyim, bunu biraz açayım kendim ce.Bu altıncı madde  bence stratejik açıdan çok önemli.Hem yabancı kökenli bankalar bu yolla (güya  masumca) toprak sahibi olmakta,hem de bu toprakların yabancı uyruklu  çiftliklere dönüşebilececeği hazırlıklar yapılmaktadır.

Diyarbakır, Hatay arasında da durum böyledir.Söz konusu  yerler için Yahudi inancında ;Yahudiler gün  olacak şu an bulundukları (İsrael-İsrail) topraklarından Müslümanlarca  çıkarılacak, Yahudiler kaçacak yer bulamayacak,bir dönem Musa(A.S.) ın  mucizesinde ki denizin yarılıp ,ordan kaçarak kurtulmaları gibi,Suruye yi yarıp Ülkemiz içindeki (büyük israilin uzantısı sayılan-ülkemizdeki arz-ı mevdut’undevamı sayılan) bu sözünü ettiğimiz topraklara yerleşmek istemektedirler.

Bu konuda devletimiz tetikte olmalıdır,güya masumca yapılan işlerin ne tür kirli oyunlara dönüştürülebileceğini hesaba katıp temkinli olmalıdır.

7-Çiftçiye verilen kredilerin büyük şirketlere gitmesi çiftçiyi çok zor durumda bırakmaktadır.Bu kredilerle büyük şirketler, çiftçinin işini elinden alan ,tarım ,hayvancılık atılımları yapmakta,tarımda ve hayvancılıkta dönen rant, büyük şirketlere giderek,köylerdeki çiftçiler gündengüne yoksullaştırılmaktadır.

8-Filimlerle, dizilerle çeşitli vesilelerle şehir hayatı ve imkanları köylümüze özendirilmekte, hevesli bir göç istenmektedir.

8-Köylünün şehre göç etmesi  sağlanmaya var güçle çalışılmasına rağmen , şehirde iş imkanları yeterli seviyede olmadığından şehirler mega köye dönüşmekte, köylüler gene yağmurdan  kaçarken doluya tutulmaktadır.

Biz şunu istiyoruz, bu isteğimizin normalliğini savunuyoruz.

1-Köyde miras yolu ile topraklar bölünmekte ,gitgide artan nüfusa yetmemektedir.Bunun sonucu  göç normaldir denilebilir.

2-Eğitim yolu ile alınan eğitimin gereği olarak köyden çıkış/göç normaldir denilebilir-denilir.

3-Evlenmek yolu ile köyden ayrılma (da bir göçtür)normaldir.

4-Köyde yaşama alternatif olarak, çeşitli iş kolları ile şehirde iş bulup çalışmak normal  bir göçtür.

5-Köy yaşamını zor görüp de, şehir yaşamını alternatif olarak denemek isteyenler için göç normaldir.

Bu ve buna benzer sebeplerle,yapılacak bir şey si olmayanlarımız / kalmayanlarımız için yapılan göçler normaldir, denilebilir.


(inşa-Allah  devam edecek)


YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0234

© 2011 ormankadi.com
Ormankadı Köyü Web Portalı http://www.ormankadi.com

Tam Ekran